Fabricat: 1970 (Japonia - Toshiba Tokyo)
Restaurat: 2017
Tranzistori: 2SK19, 2SC785, 2SC380, 2SC372, 2SC735 (siliciu); 2SB364 (germaniu) + IC TA7046
O schemă exclusivistă în perioada respectivă: tranzistor cu efect de câmp + circuit integrat pentru recepția FM = sensibilitate și selectivitate de vârf. Separă foarte bine posturile și are claritate foarte bună.
A fost nefuncțional din cauza unui condensator electrolitic umflat. Restul aveau ESR bun, dar i-am înlocuit cu Nichicon pentru siguranță.
Cablajul are multe fire de legătură (jumpwire) între diverse zone (atipic pentru aparatele japoneze). Totodată, lucrat foarte înghesuit și carcasa calculată la milimetru, tipic japonezilor🙃 (unul dintre condensatorii noi de 1000uF avea înălțimea cu 1mm mai mare decât a celui vechi, motiv care prevenea închiderea carcasei🤨).
Radio de cursă lungă, mai ales dacă este folosit delicat (carcasa și comenzile sunt fine). Nu este un aparat pentru drumeții sau pescuit (deși recepția în condiții dificile îl recomandă)